Vernisáž výstavy Divadelného ústavu. Akým spôsobom reflektujú tri desaťročia našej republiky divadelníci a divadelníčky? Výstava nazerá na obdobie uplynulých tridsiatich rokov prostredníctvom fotografií a objektov z divadelných inscenácií a úryvkov z dobovej tlače. Kľúčom k ich zoradeniu je niekoľko tém, ktoré sa opakujú a kriticky upozorňujú na stav našej spoločnosti: mýty o slovenských hrdinoch, vzťah k folklóru, absencia žien vo verejnom priestore… Výstavu fotografií dopĺňajú exponáty výtvarníkov a výtvarníčok, ktorí tému tridsaťročného Slovenska zhmotnili do objektov
“Ekologický prístup umožní vidieť za hranice vlastného diela a chápať ako výtvor pôsobí v širších súvislostiach.”
Tanja Beer, scénografka a autorka pojmu Ekoscénografia, 2020
Divadelný ústav v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky práve finalizujú publikáciu o tuzemských možnostiach zelenej divadelnej praxe. Hutná elektronická brožúra nazvaná Princípy udržateľnosti a cirkulárnej ekonomiky aplikovateľné v divadle na Slovensku (SPRIEVODCA) vzniká na základe dotazníkového výskumu a praktickej konfrontácie s divadelnou praxou aj výrobou v dielňach.
Veronika Hagovská (INCIEN) a Milo Juráni (Divadelný ústav) vytvorili publikáciu, ktorá obsahuje niekoľko postupov, mnoho tipov a množstvo zdrojov. Divadlám – zriaďovaným, nezriaďovaným, veľkým aj malým – chcú uľahčiť cestu k tomu, aby sa stali environmentálne zodpovednými inštitúciami.
SPRIEVODCA obsahuje časti venované tvorbe a životu inscenácie, prevádzke aj každodennému životu divadla a tiež komunikácii (internej, aj tej s verejnosťou) . Okrem toho obsahuje samostatnú stať venovanú orientácii v súčasných finančných schémach, rýchle rady a mnoho ďalšieho. Zaujať by táto publikácia mohla všetky riadiace funkcie v kamenných divadlách, no rovnako tvorcov (a nielen scénografov). Týka sa v rovnakej miere umeleckej praxe ako praktickej výroby a tiež prevádzky, na pozadí ktorej divadelné zázraky vznikajú. Publikácia je teda vhodná pre každú a každého v divadle aj okolo divadla, komu dnešná situácia vyplývajúca z klimatickej zmeny a ďalších environmentálnych kríz nie je ľahostajná.
Po minuloročnom ohlásení SPRIEVODCU v rámci cyklu diskusií EKOLOGICKÁ TRANSFORMÁCIA A KULTÚRA sa na festivale Dotyky a spojenia uskutoční jeho prvá prezentácia. Prevedieme vás cestou tvorby praktického manuálu udržateľnosti a ukážeme, ako ho možno efektívne použiť.
Prezentáciu bude viesť Milo Juráni (Divadelný ústav, Bratislava)