V tohtoročnom festivalovom programe sa stretli hneď dve inscenácie, ktoré sa venujú konkrétnym environmentálnym problémom na Slovensku. Kým zvolenský okres nepriaznivým následkom plánovanej výstavby vodného diela nakoniec musel čeliť len čiastočne (ako sa dozvieme v inscenácii SME KRAJINA: príbeh ľudí, priehrady a času), v prípade obce Horné Opatovce bola environmentálna katastrofa pričinením hlinikárne v neďalekom Žiari nad Hronom nevyhnutná. Divadlo Pôtoň na príbehu obce, ktorá bola pre viac než kritickú ekologickú situáciu uznesením vlády Československej socialistickej republiky zlikvidovaná a vymazaná z mapy, poukazuje nielen na spôsob života modernej civilizácie, ktorý za sebou necháva spustošenú krajinu.
Inscenácia, ktorú jej tvorivý tím definuje ako industriálne eko-oratórium má spirituálno-apokalyptický charakter. Ela Lehotská ako jediná performerka javisko zdieľa okrem scénografickej inštalácie s dunivou, no vďaka hovorenému či spievanému slovu aj informačne naplnenou zvukovou stopou, ktorá zapĺňa vzduch ako exhaláty z hlinikárne a znepokojuje nás svojou naliehavosťou.
Iveta Ditte Jurčová absolvovala štúdium divadelnej réžie na VŠMU, spolupracovala s viacerými slovenskými a českými divadlami. Je autorkou vzdelávacích projektov o scénickom umení a lektorkou divadelných workshopov. Jej inscenácie boli súčasťou viacerých festivalov na Slovensku aj v zahraničí. V súčasnosti je internou režisérkou a umeleckou šéfkou Divadla Pôtoň.
námet: Michal Ditte
libreto: Iveta Ditte Jurčová, Ela Lehotská
dramaturgická spolupráca: Peter Pavlac, Michal Ditte
hudba: Michal Paľko
výtvarný koncept: Alex Zelina, Radovan Dranga, Katarína Caková, Iveta Ditte Jurčová realizácia výtvarného konceptu: Alex Zelina, Radovan Dranga, Katarína Caková
pohybová spolupráca: Renáta Ptačin